Malownicza wieś Poronin to niezwykle atrakcyjna dla turystów miejscowość wypoczynkowa, a także dobra baza wypadowa w Tatry, na Słowację oraz do oddalonego o 6 kilometrów Zakopanego. Ze względu na liczne wyciągi narciarskie, baseny termalne oraz tradycje, które mieszkańcy kultywują, Poronin stanowi wymarzone miejsce na wakacje.

We wsi przetrwało wiele zabytkowych budynków, między innymi zagrody i chałupy z XIX w. kapliczki budowane w stylu góralskim, jeden z najstarszych cmentarzy na Podhalu oraz Kościół NMP z XIX w. Tu przed laty bywali wielcy Polacy: Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Władysław Orkan i in..

Mieszkańcy wsi to rodowici górale, mówiący gwarą. Pielęgnują oni wiele tradycji i zwyczajów związanych z zajęciami codziennymi i pasterstwem. W Poroninie znajdują się pracownie regionalne, w których górale rzeźbią meble, szyją stroje góralskie oraz zajmują się produkcją sera owczego.

Niezależnie od pory roku w Poroninie każdy znajdzie coś ciekawego. Latem można spacerować po stokach Galicowej Grapy (982 m n.p.m.), Pasma Gubałowskiego (921 m n.p.m.), łowić ryby i odpoczywać nad krystalicznie czystym potokiem. Przez miejscowość prowadzą też liczne trasy rowerowe a bliskość Tatr umożliwia uprawianie turystyki wysokogórskiej. Zimą pasjonaci białego szaleństwa mogą pojeździć na stokach narciarskich w Poroninie, Małym Cichym czy oddalonej o zaledwie kilka kilometrów Bukowinie Tatrzańskiej lub Białce Tatrzańskiej.

W okresie wakacyjnym odbywa się festiwal „Poroniańskie Lato” oraz „Dzień Misia, Miodu i Bartników”. Organizowane są również wystawy m. in. malarstwa na szkle, fotograficzne,  twórców ludowych. Dużą atrakcją są występy zespołów regionalnych „Mini Regli” (dzieci w wieku 3-8 lat) , „Małych Regli” (dzieci w wieku 10 – 15 lat) oraz „Regli” (młodzież).